Kas ir līzings

Pēdējo divu desmitgažu laikā Latvijā ir strauji pieaudzis finanšu pakalpojumu klāsts – līzings, kredīts, kredītkarte, overdrafts, mezizina finansējums u.c. Līzings ir pakalpojums, kas ļauj lietot preci uzreiz, maksājot par tās izmantošanu pa daļām. Praksē izšķir divus līzinga veidus – (a) operatīvais līzings un (b) finanšu līzings.

  • Operatīvais līzings sniedz iespēju sākt lietot preci (auto, dzīvokli, māju) uzreiz pēc līguma noslēgšanas. Parāds ir jāatmaksā pa daļām, saskaņā ar līzinga atmaksas grafiku. Brīdī, kad visas saistības ir dzēstas, līzinga objekts kļūst par līzinga ņēmēja 100% īpašumu.
  • Finanšu līzings jeb ilgtermiņa noma sniedz iespēju lietot pilnīgi jaunas preces (auto), maksājot par tām ikmēneša maksājumus. Termiņa beigās līzinga ņēmējam ir iespēja noslēgt jaunu līgumu par citas preces izmantošanu. Iepriekšējais finanšu līzinga objekts paliek līzinga devēja (bankas, nebanku kreditora) īpašumā, kas to realizē pēc saviem ieskatiem.
  • Atgriezeniskais līzings ir līzinga veids, ko piedāvā atsevišķi uzņēmumi. Tā ietvaros uzņēmums vai privātpersona pārdod savu auto līzinga firmai un vienlaikus noslēdz līgumu, ka pērk to atpakaļ uz nomaksu. Rezultātā pārdevējs saņem nepieciešamos līdzekļus uzreiz un pa daļām atpērk savu automašīnu.

Kopumā varam secināt, ka līzings var būt izdevīgs cilvēkiem, kam vajadzīga sadzīves tehnika, elektrotehnika, auto, motocikls vai dzīvoklis lietošanā uzreiz, bet nav nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai to iegādātos. Tā kā vajadzības ir dažādas, tad 2018. gadā tirgū ir pieejami vairāki līzinga veidi, kas apmierina visdažādākās vajadzības. Mūsdienās atgriezeniskais līzings konkurē ar aizdevumiem, kas tiek izsniegti pret automašīnas ķīlu. Privātpersonas var mēģināt pieteikties kredītam pret auto  Latvijā vairākās vietās. Praksē tie transportlīdzekļa vadītāji, kas grib to visbiežāk var arī saņemt, pie nosacījuma, ka to apmierina piedāvātie sadarbības nosacījumi.

Kādas ir auto līzinga priekšrocības un trūkumi?

Finanšu pakalpojums ļauj tikt pie labumiem ātrāk. Šis ir galvenais arguments, kādēļ līzings auto iegādei vispār tiek piedāvāts un ir vajadzīgs daudziem. Krāt naudu daudzus mēnešus vai gadus ir iespējams, bet mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā risinājums nereti ir vajadzīgs tūlīt un uzreiz.

Pērkot auto līzingā, parasti ir jāmaksā procentu maksājumi un komisijas maksa par līguma noformēšanu. Procentu maksājumi ir atkarīgi no katra klienta maksātspējas, kredītvēstures, kredītsaistībām un līdzšinējās sadarbības ar kredīta devēju. Situācijās, kad saistības netiek pildītas savlaicīgi aizņēmējs var nokļūt parādnieku reģistros (sabojāta kredītvēsture) un var būt spiests maksāt soda naudu par saistību nepildīšanu.

Privātpersonas, kas izlemj par labu līzingam iegūst ne tikai priekšrocības un ir spiesti segt kredīta maksājumus, bet iegūst arī pienākumus. Tā jau kopš 2015. gada augusta ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas paredz, ka gadījumos, kad ikmēneša līzinga maksājums pārsniedz 360 eur vai kopējais līzinga maksājums gadā pārsniedz 4320 eur privātpersonai ir jāiesniedz VID deklarācija.