Latvijā būtiski palielinās līzinga popularitāte

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju 2018. gada pirmajos 6 mēnešos būtiski pieaudzis jaunu vieglo auto pārdošanas darījumu skaits. Salīdzinot ar to pašu periodu pērn, pārdoto auto skaits pieaudzis par 7%, taču šis rādītājs joprojām neļauj sasniegt pirmskrīzes līmeņus.

Salīdzinoši 2018. gada pirmajos 6 mēnešos CSDD ir reģistrēt 10270 jauni vieglie auto, no kuriem lauvas tiesa – 9070 bija vieglie auto. Tendencei saglabājoties nemainīgai, līdz gada beigām varētu tikt reģistrēti 20000 jauni auto.

Pieaugot jaunreģistrēto auto skaitam, nedaudz ir palielinājies arī to privātpersonu skaits, kas auto pērk uz nomaksu. Salīdzinoši 2017. gada pirmajos 6 mēnešos līzingā tika nopirkti 70%, bet 2018. gada pirmajā pusgadā 73% no auto. Interesanti, ka jaunus auto joprojām daudz vairāk pērk juridiskās personas. Septiņus no desmit jaunajiem transporta līdzekļiem pērk uzņēmumi, nevis fiziskas personas, kas liecina, ka juridiskām personām ir daudz lielāka vajadzība un iespējas iegādāties kvalitatīvus braucamrīkus. 61% no jaunajiem reģistrētajiem auto, ko pirka uzņēmumi tika iegādāti līzingā. Tas viss ļauj secināt, ka Latvijas jauno auto tirgus gandrīz pilnībā balstās uz auto līzinga kompāniju veiktajiem darījumiem.

Kuri auto tiek pirkti visvairāk?

Vieglo transportlīdzekļu jomā 1. vietā ierindojas Toyota markas auto, kam seko VW. No transportlīdzekļu modeļiem vispirktākais ir VW GOLG, kam seko Nissan Qashqai. Komercauto segmentā jaunreģistrēto auto skaits ir pieaudzis par 19% (reģistrēti 1200 jauni N1 kategorijas auto), kas ir gandrīz tikpat, cik visā 2014. gada. No vienas puses, varētu priecāties par izaugsmi, bet tajā pašā laikā ir skaidrs, ka ir pienācis laiks, kad vecie auto tiek norakstīti un uzņēmumi ir spiesti pirkt jaunus auto, lai uzlabotu savas bilances. Ja nebūtu līzinga piedāvājumi, veikt šo soli būtu daudz grūtāk.

Lielākie līzinga devēji

No līzinga kompānijām lielāko aktiviāti izrāda Luminor Līzings (30% tirgus), kam seko Swedbank līzings (24,1%), bet trešajā vietā ierindojas SEB līzings (24,1%).  Lielākā daļa no iegādātajiem auto ir ar benzīna motoru, kam seko dīzeļdzinēji, hibrīdauto un neliels skaits elektroauto.  SEB un Swedbank koncentrējas lielā mērā uz privātpersonām, bet neaizmirst arī par uzņēmumiem, savukārt Luminor lielāko daļu līzinga līgumu ir noslēgusi tieši ar juridiskām personām. Tas liecina, ka līzinga tirgū notiek zināma segmentācija, taču viens banku valdoņu lēmums var šo tendenci pagriezt citā virzienā, jo Latvijas tirgus tomēr ir salīdzinoši mazs.

Ja vēlaties noskaidrot sīkāk, kas ir līzings un uzzināt, kā tas var palīdzēt uzņēmējdarbībā, iepazīstieties ar mūsu iepriekšējām publikācijām par šo jautājumu. Privātpersonām jāņem vērā, ka pie noteikta maksājumu sliekšņa ir jāziņo VID.

 

Auto līzinga kompānijas

Latvijā aizvien pieaug to auto īpašnieku skaits, kas savu automašīnu ir iegādājušies uz nomaksu. Pērkot auto līzingā rodas iespēja palielināt dzīves komfortu jau šodien, maksājot par to katru mēnesi noteiktu summu.

apskatīt līzinga piedāvājumus Ņemot vērā, ka katram no mums ir savādākas finansiālās iespējas, vajadzības un vēlmes, ir vērts izvērtēt dažādus līzinga variantus. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt ir pieteikties aizņēmumam dažādos uzņēmumos. Saņemot piedāvājumus varēsiet izvēlēties, kurš no aizdevējiem sola izdevīgākus un lētākus nosacījumus.

Ko piedāvā līzinga kompānijas auto pircējiem ?

Nav svarīgi, vai plānots iegādāties jaunu, mazlietotu vai lietotu automašīnu. Līzings ir saistīts ar papildus izmaksām par līguma slēgšanu, ikmēneša procentumaksājumiem un komisijas maksām. Brīdī, kad izlemts pirkt auto, kura vērtība pārsniedz brīvi pieejamos līdzekļus, aizņēmums ir praktiski vienīgā izvēle, ja auto iegāde ir svarīga.

Pieteikties auto līzingam varat internetā, aizpildot kredīta pieteikumu. Atkarībā no izvēlētā uzņēmuma pieteikums tiek izskatīts vienas stundas vai dažu dienu laikā. Aizdevuma nosacījumi ir atkatīgi no līzinga summas, aizdevuma termiņa, auto tehniskā stāvokļa, kredītvēstures, ienākumiem un pašreizējām kredītsaistībām. Jaunākam transporta līdzeklim auto līzinga kompānija var piedāvāt izdevīgākus, t.i. zemākus procentus, jo klients papildus iegādājas arī KASKO apdrošināšanu. KASKO pasargā klientu no zaudējumiem, ko varētu radīt negadījumi uz ceļa, zādzība vai pat saskriešanās uz ceļa ar meža dzīvnieku, ko tradicionāli nesedz OCTA apdrošināšana.

Sanemt Auto Lizingu - hipolizings.lv

Līzinga noformēšana un pirmās iemaksas apmērs

Aizpildot pieteikuma anketu, Jums būs jānorāda informācija par sevi, ienākumiem, pašreizējām kredītsaistībām, apgādājamajiem, iespējams, arī uzkrājumiem. Pēc anketas saņemšanas līzinga devējs izvērtēs datus un sazināsies ar Jums maksimāli īsā laikā. Ja radīsies kādi neskaidri jautājumi, saņemsiet zvanu uz norādīto mobilā tālruņa numuru. Pozitīva lēmuma gadījumā ziņu saņemsiet savā epastā un/vai pa telefonu.

Ņemiet vērā – noformējot līzingu, Jums tiks prasīts nodrošināt līdzfinansējumu vismaz 10% apmērā no auto iegādes vērtības. Izņēmums – situācijas, kad tiek iegādāts pilnīgi jauns auto. Šādās reizēs pirmā iemaksa reizēm nav nepieciešama, jo auto ražotājs piedāvā īpaši izdevīgus transporta līdzekļa iegādes noteikumus. Visos citos gadījumos, lai nodrošinātos pret nesaprātīgu lēmuma pieņemšanu aizdevējs prasīs nodrošināt 10% līdzfinansējumu.

Papildus tam līzinga kompānijas prasa komisiju par aizdevuma apkalpošana. Maksājums var variēt robežās no 1% līdz 3% no kredīta summas noteikto limitu ietvaros (piemēram, ne vairāk kā 250 eiro).

Kā samazināt riskus ?

Viens no veidiem kā būtiski samazināt līzinga riskus ir atbilstošas apdrošināšanas polises iegāde. Šeit mēs ar to saprotam, KASKO apdrošināšanu, kas nosedz krietni plašāku risku spektru nekā standarta OCTA apdrošināšana. Vienlaikus vēl svarīgāk ir ļoti rūpīgi izvērtēt savas finansiālās iespējas un vajadzības. Atbildiet uz jautājumiem – vai spēsiet segt parādsaistības līgumā noteiktajā termiņā, vai auto atbilst Jūsu dzīvesveidam, kādas ir transporta līdzekļa ekspluatācijas un remonta izmaksas. Auto līzinga kompānija neiedziļinās šajos jautājumos, bet tikai izvērtē, vai spēs atgūt savus finanšu līdzekļus. Aizņemieties atbildīgi.

Auto kredīts ārzemēs strādājošiem

Ātrs un izdevīgs auto līzings un kredīts ārzemēs strādājošajiem 2015. gadā var būt noderīgs, ja plānots pirkt automašīnu uz nomaksu. Tā kā ārzemēs dzīvojošie tautieši ienākumus saņem citā valstī, svarīgākais kritērijs, lemjot par naudas aizdošanu, ir spēja pierādīt ienākumus. Papildus tiek izvērtēta arī klienta – kredītvēsture, kredītsaistības, ienākumu regularitāte, apgādājamo skaits, naudas plūsma kontā.

Kā pieteikties kredītam ?

Šobrīd, lai aizņemtos naudu vairs nav vajadzīgs iet uz aizdevēja biroju. Savas iespējas saņemt auto kredītu iespējams uzzināt, neizejot no mājas, jo pieteikums ir jāaizpilda online vidē.

Aizpildīt pieteikumu auto kredītam >>  (Izvērtēšana bez maksas. Atbilde 30 min.)

Ātrais auto kredīts - līzings ārzemēs strādājošiemPēc anketas izvērtēšanas kredīta devējs sniegs atbildi uz epastu un/vai pa telefonu. Krietni lielākas iespējas iegūt līzingu internetā ir tiem Latvijas iedzīvotājiem, kam ir regulāri ienākumi un tīra kredītvēsture. Algas saņemšana ārzemēs var būt un var nebūt šķērslis. Viss atkarīgs no kreditora nosacījumiem un vēlmes paplašināt klientu loku. Apstākļos, kad aizdevums tiek atteikts nevajadzētu noskumt, bet gan vērsties pie cita līzinga devēja Latvijā vai vēl labāk pieteikties aizdevumam savā jaunajā mītnes zemē. Imigranti, kam ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja, regulāri, oficiāli ienākumi, pozitīva kredītvēsture var saņemt kredītu gan Lielbritānijā, Īrijā un Skotijā, gan Vācijā, Austrijā un Francijā.

Pats svarīgākais ir parādīt sevi kā uzticamu klientu, kas spēs izpildī kredītsaistības līgumā noteiktajā termiņā. Ja bankai vai jebkuram citam aizdevējam radīsies šaubas par Jūsu spējām atmaksāt naudu, kredīts netiks piešķirts.

Ko darīt, ja kredīts netiek piešķirts ?

Situācijas mēdz būt dažādas un reizēm naudas aizdevums auto iegādei tiek atteikts pat klientiem, kam to formāli būtu jāsaņem. Šādā situācijā ir vērts mēģināt pieteikties kredītam citā uzņēmumā. Vairumā gadījumu par pieteikuma izvērtēšanu netiek prasīta komisijas maksa, līdz ar to, izvērtējot vairākus variantus nav iespējams zaudēt, tikai iegūt.

Protams, mēdz būt arī reizes, kad auto līzings tiek atteikts pilnīgi visur. Ja tas notiek ar Jums, apdomājiet vai neesat prasījuši pārlieku lielu kredīta summu. Iespējams, varat iegādāties lētāku auto ar zemākām ekspluatācijas izmaksām. Vienlaikus pastāv iespēja, ka kredīta nesaņemšana ir labākais, kas ar Jums ir noticis, jo pasargā no liekām nepatikšanām nākotnē.

Pirms aizņemties ļoti rūpīgi izvērtējiet savu maksātspēju. Aizņemieties atbildīgi.

Lietota auto iegāde

Vairāk kā 70% Latvijas iedzīvotāju ikdienā pārvietojas ar automašīnām, ko kāds iepriekš jau ir izmantojis. Lietota auto iegāde ir ekonomiski pamatots un izdevīgs lēmums. Brīdī, kad auto izripo no salona tas zaudē 20% – 30% no savas vērtības. Pēc 2 – 5 gadiem cena jau ir nokritusies gandrīz uz pusi, taču automašīna vēl ir labā tehniskajā stāvoklī. Tas viss ļauj droši pārvietoties pa Latvijas autoceļiem un ietaupīto naudu izlietot citiem mērķiem.

Kā izvēlēties auto

Lietotu automašīnu Jūs varat atrast gan pie sertificētiem auto dīleriem (tirgotājiem), gan sludinājumos, gan no privātpersonām (draugi, tuvinieki, paziņu paziņas). Pirms pirkt auto ir vērts nopietni izvērtēt auto tehniskās apkopes un ekspluatācijas izmaksas. Iespējams ir vērts pirkt par 3 gadiem vecāku automašīnu, kas būs nedaudz sliktākā stāvoklī, taču tās remonts būs daudz lētāks. Ietaupītā nauda ļaus braukt biežāk, drošāk un, iespējams, pat iztikt bez KASKO apdrošināšanas.

Izvēloties auto ņemiet vērā šādus faktorus:

  • auto lietošanas biežums;
  • auto izmantošanas veids;
  • auto apkopes un ekspluatācijas izmaksas;
  • auto izskats;
  • braukšanas sajūta.

Nepērciet kaķi maisā. Izvēloties savu nākamo transporta līdzekli ir svarīgi, lai braukšana būtu patīkama vai vismaz pieņemama. Drošības labad ir vērts, pirms iegādes aizbraukt uz auto diagnostiku vai vismaz paņemt līdzi zinošu cilvēku. Defekti, kas atklāsies vēlāk var būt daudz dārgāki nekā sākotnēji šķiet.

Auto krāsa ir sekundārs faktors, taču pirkt spēkratu, kura krāsa derdzas arī diez vai būs prātīgs lēmums. No drošības viedokļa ir labāk pirkt spilgtas krāsas auto, jo citi satiksmes dalībnieki to pamana ātrāk. No otras puses, ja Jūsu auto būs baltā krāsā, iespējams, citi domās, ka esat no Ceļu policijas un Jūs ieraugot uzvedīsies prātīgāk..

Auto marka un modelis arī ir gaumes jautājums. Diemžēl vai par laimi nav viena ideāla auto marka. Ja tā būtu, mēs uz Latvijas autoceļiem visi brauktu ar vienādiem auto, jo prasības vairumam no mums ir samērā vienādas – drošs, ērts, ar zemām ekspluatācijas izmaksām, ietilpīgs, skaists. To visu savienot ir pagrūti, tādēļ lietota auto iegāde līzingā vai skaidrā naudā ir tik interesants pasākums.

Ja pērkot auto gadās kļūdīties, nepārdzīvojiet. Katram no mums dzīvē pieder un piederēs vairāki transporta līdzekļi. Pērkot nākamo, būsiet gudrāki un varēsiet pieņemt pārdomātāku lēmumu.

Kredīts auto iegādei

Apstākļos, kad ar paša finansējumu ir vien par maz, var noderēt līzings auto iegādei. Šis pakalpojums ļauj sākt lietot auto tūlīt, maksājot par to noteiktu ikmēneša maksu. Termiņa beigās, sedzot visas saistības, auto lietotājs kļūst par automašīnas pilntiesīgu īpašnieku. Lai tas realizētos ir svarīgi savlaicīgi pildīt visas līgumsaistības, jo pretējā gadījumā pastāv risks zaudēt savu kāroto spēkratu.

Izdevīgākie kredīti parasti ļauj aizņemties ar termiņu līdz 5 vai 10 gadiem. Procentu likme katram klientam tiek noteikta individuāli, līdz ar to ir vērts pieteikties aizdevumam vairākos uzņēmumos. Visilgāk ar finansējuma piešķiršanu parasti kavējās bankas, jo to kritēriji klientu maksātspējas izvērtēšanai ir krietni stingrāki nekā nebanku aizdevējiem. Tiesa procentu likmes banku aizdevumiem tradicionāli ir zemākas, līdz ar to ir vērts pamēģināt aizņemties arī no komercbankas. Lai kādu lēmumu Jūs arī nepieņemtu, atcerieties, ka pat lietota auto iegāde būtiski paaugstinās ikdienas komfortu, ja līdz šim esat pārvietojušies tikai ar sabiedrisko transportu vai izmantojot tuvinieku palīdzību.

Kas ir līzings

Pēdējo divu desmitgažu laikā Latvijā ir strauji pieaudzis finanšu pakalpojumu klāsts – līzings, kredīts, kredītkarte, overdrafts, mezizina finansējums u.c. Līzings ir pakalpojums, kas ļauj lietot preci uzreiz, maksājot par tās izmantošanu pa daļām. Praksē izšķir divus līzinga veidus – (a) operatīvais līzings un (b) finanšu līzings.

  • Operatīvais līzings sniedz iespēju sākt lietot preci (auto, dzīvokli, māju) uzreiz pēc līguma noslēgšanas. Parāds ir jāatmaksā pa daļām, saskaņā ar līzinga atmaksas grafiku. Brīdī, kad visas saistības ir dzēstas, līzinga objekts kļūst par līzinga ņēmēja 100% īpašumu.
  • Finanšu līzings jeb ilgtermiņa noma sniedz iespēju lietot pilnīgi jaunas preces (auto), maksājot par tām ikmēneša maksājumus. Termiņa beigās līzinga ņēmējam ir iespēja noslēgt jaunu līgumu par citas preces izmantošanu. Iepriekšējais finanšu līzinga objekts paliek līzinga devēja (bankas, nebanku kreditora) īpašumā, kas to realizē pēc saviem ieskatiem.
  • Atgriezeniskais līzings ir līzinga veids, ko piedāvā atsevišķi uzņēmumi. Tā ietvaros uzņēmums vai privātpersona pārdod savu auto līzinga firmai un vienlaikus noslēdz līgumu, ka pērk to atpakaļ uz nomaksu. Rezultātā pārdevējs saņem nepieciešamos līdzekļus uzreiz un pa daļām atpērk savu automašīnu.

Kopumā varam secināt, ka līzings var būt izdevīgs cilvēkiem, kam vajadzīga sadzīves tehnika, elektrotehnika, auto, motocikls vai dzīvoklis lietošanā uzreiz, bet nav nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai to iegādātos. Tā kā vajadzības ir dažādas, tad 2018. gadā tirgū ir pieejami vairāki līzinga veidi, kas apmierina visdažādākās vajadzības. Mūsdienās atgriezeniskais līzings konkurē ar aizdevumiem, kas tiek izsniegti pret automašīnas ķīlu. Privātpersonas var mēģināt pieteikties kredītam pret auto  Latvijā vairākās vietās. Praksē tie transportlīdzekļa vadītāji, kas grib to visbiežāk var arī saņemt, pie nosacījuma, ka to apmierina piedāvātie sadarbības nosacījumi.

Kādas ir auto līzinga priekšrocības un trūkumi?

Finanšu pakalpojums ļauj tikt pie labumiem ātrāk. Šis ir galvenais arguments, kādēļ līzings auto iegādei vispār tiek piedāvāts un ir vajadzīgs daudziem. Krāt naudu daudzus mēnešus vai gadus ir iespējams, bet mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā risinājums nereti ir vajadzīgs tūlīt un uzreiz.

Pērkot auto līzingā, parasti ir jāmaksā procentu maksājumi un komisijas maksa par līguma noformēšanu. Procentu maksājumi ir atkarīgi no katra klienta maksātspējas, kredītvēstures, kredītsaistībām un līdzšinējās sadarbības ar kredīta devēju. Situācijās, kad saistības netiek pildītas savlaicīgi aizņēmējs var nokļūt parādnieku reģistros (sabojāta kredītvēsture) un var būt spiests maksāt soda naudu par saistību nepildīšanu.

Privātpersonas, kas izlemj par labu līzingam iegūst ne tikai priekšrocības un ir spiesti segt kredīta maksājumus, bet iegūst arī pienākumus. Tā jau kopš 2015. gada augusta ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas paredz, ka gadījumos, kad ikmēneša līzinga maksājums pārsniedz 360 eur vai kopējais līzinga maksājums gadā pārsniedz 4320 eur privātpersonai ir jāiesniedz VID deklarācija.